Skip to content
For WHOI personnel and vendors: COVID-19 Guidelines

People

Name Position Location
Lane Abrams SENIOR ENGINEER Smith
Allan Adams ADJUNCT OCEANOGRAPHER Blake
Connor Ahearn ENGINEERING ASSISTANT III LOSOS
Ben Allen OCEANOGRAPHER EMERITUS Bigelow
Erik Anderson GUEST INVESTIGATOR Blake
Roy Armstrong GUEST INVESTIGATOR Blake
Tom Austin EMERITUS RESEARCH SCHOLAR Bigelow
Margaret Aydlett RESEARCH ASSISTANT I Redfield
Benjamin Ayton JOINT PROGRAM STUDENT Blake
Arthur Baggeroer NAVAL RESEARCH SCHOLAR Bigelow
Dave Bailey RESEARCH ASSOCIATE II Redfield
John Bailey SENIOR ENGINEER Blake
Loicka myriam r Baille JOINT PROGRAM STUDENT Iselin
Keenan Ball SENIOR ENGINEER Smith
Robert Ballard EMERITUS RESEARCH SCHOLAR
Micki Barboni SR. ADMINISTRATIVE ASSISTANT I Blake
Shirley Barkley ADMINISTRATIVE ASSOCIATE II Bigelow
Marie Basile CENTER ADMINISTRATOR I Bigelow
Christopher Basque SR ENGINEERING ASSISTANT I Rinehart Coastal Research Center
Jennifer Batryn ENGINEER II LOSOS
Tom Bell GUEST INVESTIGATOR Bigelow
Jim Bellingham DIR CTR MARINE ROBOTICS Bigelow
Zac Berkowitz RESEARCH ENGINEER Blake
Amanda Besaw ADMINISTRATIVE ASSOCIATE I Bigelow
EeShan Bhatt JOINT PROGRAM STUDENT Bigelow
Andrew Billings ENGINEER II Blake
Daniel Bishop GUEST INVESTIGATOR Bigelow
Morgan Blevins JOINT PROGRAM STUDENT Blake
Tong Bo JOINT PROGRAM STUDENT Co-op
Alessandro Bocconcelli SENIOR RESEARCH SPECIALIST Smith
Daniel Bogorff ENGINEER II Quisset Warehouse
Annette Bombosch GUEST INVESTIGATOR Bigelow
Julien Bonnel ASSOCIATE SCIENTIST W/TENURE Bigelow
Andy Bowen PRINCIPAL ENGINEER Blake
Albert Bradley OCEANOGRAPHER EMERITUS Smith
Chip Breier ADJUNCT SCIENTIST Blake
Peter Brickley SENIOR ENGINEER LOSOS
Derek Buffitt PROGRAM MANAGER LOSOS
Gregory Burgess JOINT PROGRAM STUDENT Blake
Levi Cai JOINT PROGRAM STUDENT Blake
Richard Camilli ASSOCIATE SCIENTIST W/TENURE Blake
Jay Cammarano INFORMATION SYSTEM ASST I LOSOS
Cameron Carbone ENGINEER I Smith
Megan Carroll RESEARCH ENGINEER Smith
Matthew Chace GUEST STUDENT LOSOS
Alan Chave SENIOR SCIENTIST Blake
Jinshi Chen JOINT PROGRAM STUDENT Bigelow
Rui Chen JOINT PROGRAM STUDENT Bigelow
Tzu-ting Chen POSTDOC INVESTIGATOR Bigelow
Hadley Clark RESEARCH ASSISTANT I Marine Research Facility
Brian Claus ADJUNCT OCEANOGRAPHER Blake
Christopher Cluett RESEARCH ENGINEER Blake
Jennifer Cocking GUEST STUDENT
Blake Cole JOINT PROGRAM STUDENT Bigelow
Alberto Collasius Jr. SR ENGINEERING ASSISTANT II Blake
Beckett Colson JOINT PROGRAM STUDENT Blake
Robyn Conmy GUEST INVESTIGATOR
Emma Cotter GUEST INVESTIGATOR Bigelow
Jessica Couture GUEST STUDENT
Bradli Crump JOINT PROGRAM STUDENT Co-op
Molly Curran ENGINEER II Blake
Allisa Dalpe RESEARCH ENGINEER Blake
Alexa Davy ENGINEERING ASSISTANT III Bigelow
Brendan DeCourcy POSTDOC INVESTIGATOR Iselin
Mark Dennett RESEARCH SPECIALIST Smith
Fred Denton RESEARCH ENGINEER Blake
Gregg Diffendale OET OPERATIONS LIAISON
Collin Dobson ENGINEER II LOSOS
Kevin Doherty JOINT PROGRAM STUDENT Blake
Meghan Donohue SR ENGINEERING ASSISTANT I Rinehart Coastal Research Center
Ciara Dooley JOINT PROGRAM STUDENT Bigelow
Jiabi Du POSTDOC INVESTIGATOR Bigelow
Daniel Duane JOINT PROGRAM STUDENT Bigelow
Kevin DuCharme RESEARCH ENGINEER Bigelow
Timothy Duda SENIOR SCIENTIST Bigelow
Daniel Duffany RESEARCH ENGINEER Smith
James Dunn SR ENGINEERING ASSISTANT II Rinehart Coastal Research Center
Irene Duran ENGINEERING ASSISTANT III Bigelow
James Edson SENIOR SCIENTIST Bigelow
Paula Eissmann SR.ADMINISTRATIVE ASSISTANT II Bigelow
Fran Elder RESEARCH ENGINEER Smith
Steve Elgar SENIOR SCIENTIST Bigelow
Dee Emrich FLD OPERAIONS COORDINATOR LOSOS
Nicholas Evans JOINT PROGRAM STUDENT Iselin
Jason Fahy NAVAL RESEARCH SCHOLAR Blake
Stephen Faluotico RESEARCH ENGINEER Smith
Norman Farr PRINCIPAL ENGINEER Smith
Judith Fenwick ADMINISTRATIVE ASSOCIATE II Blake
Mario Fernandez ENGINEER II Blake
Carl Fiester RESEARCH ENGINEER Bigelow
Erin Fischell ASSISTANT SCIENTIST Bigelow
Caileigh Fitzgerald ENGINEER II Bigelow
Genevieve Flaspohler JOINT PROGRAM STUDENT Blake
Michelle Fleming ENGINEERING ASSISTANT III Bigelow
Kenneth Foote SENIOR SCIENTIST Bigelow
Ned Forrester EMERITUS RESEARCH SCHOLAR Bigelow
Philip Forte RESEARCH ENGINEER Smith
Christine Fournier ENGINEERING ASSISTANT III Smith
Alex Franks ENGINEER II LOSOS
Janet Fredericks OCEANOGRAPHER EMERITUS Bigelow
Lee Freitag PRINCIPAL ENGINEER Smith
Lee Frey SENIOR ENGINEER Bigelow
George Frisk SCIENTIST EMERITUS
Dan Frye OCEANOGRAPHER EMERITUS LOSOS
Justin Fujii RESEARCH ENGINEER Blake
Allison Fundis OET OPERATIONS LIAISON
Kathryn Fung JOINT PROGRAM STUDENT Iselin
Eric Gallimore SENIOR ENGINEER Smith
Adrian Garcia JOINT PROGRAM STUDENT Bigelow
Joseph Garcia ENGINEER I Blake
Alan Gardner RESEARCH ENGINEER LOSOS
Rocky Geyer SENIOR SCIENTIST Bigelow
Andy Giaya LABORATORY ASSISTANT II Smith
Dennis Giaya ENGINEER II Smith
Andrew Girard SR ENGINEERING ASSISTANT II Smith
Yogesh Girdhar ASSOC. SCIENTIST W/O TENURE Blake
Peter Girguis ADJUNCT SCIENTIST Blake
Jeffrey Glatstein DATA DELIVERY MANAGER - OOI LOSOS
Daniel Gomez-Ibanez RESEARCH ENGINEER Bigelow
Claire Goode ADMINISTRATIVE ASSOCIATE I Smith
Daniel Goodwin JOINT PROGRAM STUDENT Co-op
Levi Gorrell RESEARCH ASSOCIATE III Bigelow
Sue Grieve ADMINISTRATIVE ASSOCIATE II Bigelow
Kayleah Griffen ENGINEER I Smith
Matthew Grund SENIOR ENGINEER Bigelow
Brian Guest MANAGER, EAST COAST WINCH POOL Bigelow
Thomas Guilment POSTDOC INVESTIGATOR Bigelow
Jeff Hansen ADJUNCT SCIENTIST Iselin
Jasper Hartsfield SR PROGRAM MANAGER Bigelow
Christina Haskins SR ENGINEERING ASSISTANT II Shiverick
Eric Hayden ENGINEER II Smith
Ruoying He ADJUNCT SCIENTIST Bigelow
Christie Hegermiller POSTDOC SCHOLAR Bigelow
Matthew Heintz SENIOR ENGINEER Blake
Jacob Heuss JOINT PROGRAM STUDENT Iselin
Michael Hilt ENGINEER II Smith
Edward Hobart RESEARCH ENGINEER Smith
Jane Hopewood ADMINISTRATIVE ASSOCIATE I Bigelow
Rachel Housego JOINT PROGRAM STUDENT
Jonathan Howland EMERITUS RESEARCH SCHOLAR Blake
Sheila Hurst ADMINISTRATIVE ASSOCIATE I Bigelow
Tom Hurst RESEARCH ENGINEER Smith
James Irish OCEANOGRAPHER EMERITUS
Frederic Jaffre SENIOR ENGINEER Bigelow
Michael Jakuba SENIOR ENGINEER Blake
Stewart Jamieson JOINT PROGRAM STUDENT Blake
Aksel Jensen P/T HELPER LOSOS
Houshuo Jiang SENIOR SCIENTIST Bigelow
Drew Johnson GUEST INVESTIGATOR Blake
Jennifer Johnson RESEARCH ASSOCIATE II Bigelow
Pearl Johnson LABORATORY ASSISTANT II Smith
Meghan Jones RESEARCH ASSOCIATE III Clark South
Timothy Joyce ENGINEER I Blake
Chris Judge ENGINEERING ASSISTANT III Blake
Jeff Kaeli RESEARCH ENGINEER Bigelow
Rachel Kahn JOINT PROGRAM STUDENT Bigelow
Jason Kapit SENIOR ENGINEER Smith
Kevin Kavanagh FIELD OPS ASST COORD-NDSF Blake
Melissa Keane CENTER ADMINISTRATOR I Blake
Sean Kelley OPERATIONS MANAGER Blake
Brian Kelly SR ENGINEERING ASSISTANT I LOSOS
John Kemp GROUP OPERATIONS LEADER Rinehart Coastal Research Center
Gail Kineke ADJUNCT SCIENTIST Iselin
James Kinsey SENIOR ENGINEER Blake
Matthew Koskela OET OPERATIONS LIAISON GEOSECS
Peter Koski RESEARCH ENGINEER Smith
Olga Kosnyreva SENIOR RESEARCH ASSISTANT II Bigelow
Natalie Kukshtel JOINT PROGRAM STUDENT Redfield
Amy Kukulya RESEARCH ENGINEER Bigelow
James Kuo ENGINEER II Quisset Warehouse
Thomas Lanagan ENGINEER II Smith
Mark Langhirt GUEST STUDENT
Matthew Latvis ENGINEERING ASSISTANT III LOSOS
Andone Lavery SENIOR SCIENTIST Bigelow
Jim Ledwell EMERITUS RESEARCH SCHOLAR Bigelow
Steve Lerner SENIOR ENGINEER Blake
Kevin Lewis ENGINEERING ASSISTANT III Smith
Xiaodan Li GUEST STUDENT Bigelow
Yizhen Li VISITING INVESTIGATOR
Stephen Liberatore OCEANOGRAPHER EMERITUS Smith
Jade Lin ADMINISTRATIVE ASSISTANT I LOSOS
Ying-Tsong Lin ASSOCIATE SCIENTIST W/TENURE Bigelow
Scott Lindell RESEARCH SPECIALIST Redfield
David Lindo GUEST INVESTIGATOR Bigelow
Robin Littlefield RESEARCH ENGINEER Blake
Nico Llanos ENGINEERING ASSISTANT III Rinehart Coastal Research Center
Scott Loranger POSTDOC FELLOW Bigelow
Christopher Lumping ENGINEER II Rinehart Coastal Research Center
John Lund RESEARCH ENGINEER LOSOS
James Lynch SCIENTIST EMERITUS Bigelow
Casey Machado RESEARCH ENGINEER Blake
Kylie Mackenzie GUEST INVESTIGATOR Bigelow
Andrew Maffei SR INFORMATION SYS SPECIALIST Bigelow
Ted Maksym ASSOCIATE SCIENTIST W/TENURE Bigelow
Kevin Manganini RESEARCH ENGINEER Smith
Fredrick Marin RESEARCH ASSISTANT II Iselin
Heather Marin SR.ADMINISTRATIVE ASSISTANT II Blake
Paul Matthias SR PROGRAM MANAGER LOSOS
Seth Mccammon POSTDOC SCHOLAR Blake
Mike McCarthy SR ENGINEERING ASSISTANT II LOSOS
Scott Mccue INFO SYSTEMS ASSOCIATE II Blake
Glenn McDonald RESEARCH ENGINEER Bigelow
Leslie-Ann McGee ASST DIR CTR MARINE ROBOTICS Bigelow
Dennis McGillicuddy DEPARTMENT CHAIR Bigelow
Chris McRaven RESEARCH ENGINEER Smith
Richard Mello SR ENGINEERING ASSISTANT II Smith
Anna Michel ASSOC. SCIENTIST W/O TENURE Blake
Heather Moats SR.ADMINISTRATIVE ASSISTANT II Blake
Andrey Morozov RESEARCH SPECIALIST Bigelow
Alexandra Morrison GUEST STUDENT Blake
Melissa Moulton GUEST INVESTIGATOR
Miad al Mursaline JOINT PROGRAM STUDENT Bigelow
Victor Naklicki ENGINEER I Blake
Arthur Newhall EMERITUS RESEARCH SCHOLAR Bigelow
Kristopher Newhall PROJECT MANAGER LOSOS
Sydney Nicoll SR.ADMINISTRATIVE ASSISTANT II Bigelow
Anita Norton DEPARTMENT ADMINISTRATOR Bigelow
Jeff O'Brien SENIOR ENGINEER Bigelow
Loral O'Hara ADJUNCT OCEANOGRAPHER Smith
Brendan O'Neill JOINT PROGRAM STUDENT Co-op
Brianna O'rourke ADMINISTRATIVE ASSOCIATE I Bigelow
Miles Ochs RESEARCH ENGINEER Smith
Catherine Offinger OCEANOGRAPHER EMERITUS Blake
Hilde Oliver POSTDOC SCHOLAR Bigelow
Joaquim Oller bosch VISITING INVESTIGATOR Bigelow
Emma Ozanich POSTDOC INVESTIGATOR Bigelow
Gwyneth Packard SENIOR ENGINEER Bigelow
Greg Packard SR ENGINEERING ASSISTANT II Bigelow
Enrique Padilla POSTDOC SCHOLAR
Tyler Paine JOINT PROGRAM STUDENT Iselin
Matthew Palanza PROGRAM ENGINEER LOSOS
Alan Papalia JOINT PROGRAM STUDENT Bigelow
William Pardis ENGINEER I Smith
Jim Partan RESEARCH ENGINEER Smith
Kenneth Peal OCEANOGRAPHER EMERITUS LOSOS
Jesse Pelletier JOINT PROGRAM STUDENT Blake
Léo-Paul Pelletier RESEARCH ENGINEER Smith
Jake Perron SR ENGINEERING ASSISTANT I Smith
Don Peters PRINCIPAL ENGINEER Smith
Lucas Peterson ENGINEERING ASSISTANT III LOSOS
Robert Petitt SENIOR ENGINEER Smith
Ben Pietro SR ENGINEERING ASSISTANT I Clark South
Jeff Pietro SR ENGINEERING ASSISTANT II Rinehart Coastal Research Center
Karen Pipkin ADMINISTRATIVE ASSOCIATE I Blake
Oscar Pizarro ADJUNCT SCIENTIST Blake
Hugh Popenoe ENGINEER II Smith
James Preisig SCIENTIST EMERITUS Bigelow
Victoria Preston JOINT PROGRAM STUDENT Blake
Mike Purcell PRINCIPAL ENGINEER Bigelow
Kristen Railey JOINT PROGRAM STUDENT Bigelow
David Ralston ASSOCIATE SCIENTIST W/TENURE Bigelow
Britt Raubenheimer SENIOR SCIENTIST Bigelow
Andrew Reed RESEARCH ASSOCIATE III LOSOS
John Reine SENIOR ENGINEER LOSOS
Debra Rogers SR. ADMINISTRATIVE ASSISTANT I Bigelow
Colin Ryan ENGINEER II Smith
Jim Ryder SENIOR ENGING ASSISTANT III Rinehart Coastal Research Center
Nicholas Rypkema RESEARCH ENGINEER Bigelow
John San Soucie JOINT PROGRAM STUDENT Blake
Richard Sanger RESEARCH ENGINEER Smith
Gabrielle Santore SR.ADMINISTRATIVE ASSISTANT II Smith
Karen Schwamb ADMINISTRATIVE ASSOCIATE I Bigelow
Jared Schwartz RESEARCH ENGINEER Smith
Malcolm Scully ASSOCIATE SCIENTIST W/TENURE Bigelow
Steven Seeberger ENGINEER II Bigelow
Thomas Sensale SR. ADMINISTRATIVE ASSISTANT I Smith
Christopher Sherwood GUEST INVESTIGATOR Bigelow
Libby Signell PROGRAM MANAGER Bigelow
Rich Signell GUEST INVESTIGATOR Bigelow
Matthew Silvia ENGINEER II Blake
Hanumant Singh ADJUNCT SCIENTIST Blake
Sandipa Singh SENIOR ENGINEER Smith
John Sisson SENIOR ENGING ASSISTANT III Smith
Mike Skowronski RESEARCH ENGINEER Smith
Loritta Slager SR ENGINEERING ASSISTANT I Smith
Allen Smith SR ENGINEERING ASSISTANT I LOSOS
Tim Stanton SCIENTIST EMERITUS Bigelow
Matthew Steiger ENGINEER II Blake
Mark Steiner SENIOR ENGINEER LOSOS
Roger Stokey EMERITUS RESEARCH SCHOLAR Bigelow
Stacey Strong OTHER FELLOW Blake
Stefano Suman RESEARCH ENGINEER Blake
Miles Sundermeyer GUEST INVESTIGATOR Bigelow
Amanda Sutherland ENGINEER II Blake
Nicholas Swanda JOINT PROGRAM STUDENT Iselin
Christopher Taylor RESEARCH ENGINEER Blake
Dara Tebo SR ENGINEERING ASSISTANT II Smith
Pedro Teixeira POSTDOC INVESTIGATOR Bigelow
Eugene Terray OCEANOGRAPHER EMERITUS Bigelow
Andreas Thurnherr ADJUNCT SCIENTIST Redfield
Fredrik Thwaites RESEARCH ENGINEER Smith
Declan Tierney ENGINEERING ASSISTANT III Rinehart Coastal Research Center
Eric Timmons JOINT PROGRAM STUDENT Blake
Jessica Todd JOINT PROGRAM STUDENT Blake
Benjamin Tradd SR ENGINEERING ASSISTANT I Blake
Kaitlyn Tradd RESEARCH ENGINEER Smith
Rebecca Travis INFO SYSTEMS ASSOCIATE II LOSOS
Peter Traykovski ASSOCIATE SCIENTIST W/TENURE Bigelow
Darlene Trew crist MANAGER, COMMUNITY ENGAGEMENT LOSOS
John Trowbridge SENIOR SCIENTIST LOSOS
Eric Tytell GUEST INVESTIGATOR Bigelow
Jennifer Vaccaro ENGINEER II Blake
Eleonora Van sitteren GUEST STUDENT ESL
Isaac Vandor ENGINEER II Blake
Ariel Vardi JOINT PROGRAM STUDENT Iselin
Ian Vaughn RESEARCH ENGINEER Blake
Peter Ventola JOINT PROGRAM STUDENT Blake
Korey Verhein ENGINEER II Blake
Keith Von Der Heydt EMERITUS RESEARCH SCHOLAR Bigelow
Catherine Walker ASSISTANT SCIENTIST Bigelow
Jonathan Ware SENIOR ENGINEER Smith
Nathan Ware P/T HELPER Smith
John Warner GUEST INVESTIGATOR Bigelow
Ben Weiss ENGINEER I Bigelow
Eric Weston ENGINEERING ASSISTANT III Bigelow
Sean Whelan SR ENGINEERING ASSISTANT II Smith
Ronald Whims ENGINEERING ASSISTANT III Iselin
Louis Whitcomb ADJUNCT SCIENTIST Blake
Sheri White SENIOR ENGINEER LOSOS
Andy Whitman ENGINEER I Smith
Diana Wickman SR ENGINEERING ASSISTANT II LOSOS
JOHN WILKIN ADJUNCT SCIENTIST Bigelow
Albert Williams SCIENTIST EMERITUS Bigelow
Guy Williams GUEST INVESTIGATOR Bigelow
Nastasia Winey ENGINEER II Blake
Guangyu Xu GUEST INVESTIGATOR Clark
Yilang Xu JOINT PROGRAM STUDENT Co-op
Daniel Yang JOINT PROGRAM STUDENT Iselin
Noa Yoder ENGINEER II Bigelow
Dana Yoerger SENIOR SCIENTIST Blake
Sarah Youngs RESEARCH ASSISTANT I Blake
Weifeng Zhang ASSOCIATE SCIENTIST W/TENURE Bigelow
Zhaozhong Zhuang JOINT PROGRAM STUDENT Co-op
Seth Zippel ASSISTANT SCIENTIST Bigelow
Daniel Zitterbart ASSOC. SCIENTIST W/O TENURE Bigelow