WHOI  WHOI People  

People

A B C D E F G H I J K L M N O P Q R S T U V W X Y Z

A

Peter Abdu
Engineer Assistant III

Lane J. Abrams
Senior Engineer

Aidan Alai
Engineer I

Ben Allen
Principal Engineer

Erik J. Anderson
Guest Investigator

Mark Anderson
Engineer Assistant III

Tom Austin
Principal Engineer

A B C D E F G H I J K L M N O P Q R S T U V W X Y Z

B

John W. Bailey
Research Engineer

Keenan R. Ball
Senior Engineer

Robert Ballard
Scientist Emeritus

Shirley Barkley
Administrative Associate II

Marie Basile
Center Adminstrator I

Sidney Batchelder
Senior Engineering Assistant I

Berlinda Batista
Guest Student

Jennifer Batryn
Engineer I

Jim Bellingham
Director of the Center For Marine Robotics

Joseph Bergeron
Engineer Assistant I

Zac Berkowitz
Engineer II

EeShan Bhatt
Joint Program Student

Andrew S Billings
Engineer II

Brian S. Bingham
Guest Investigator

Daniel Birch
Guest Investigator

Alessandro Bocconcelli
Research Specialist

Micheil Boesel
Engineer II

Daniel J Bogorff
Engineer II

Andy Bowen
Principal Engineer, Director of National Deep Submergence Facility

Chip Breier
Adjunct Scientist

Peter Brickley
Senior Engineer, CGSN Observatory Operations Lead

Hannah Buscher
Guest Student

A B C D E F G H I J K L M N O P Q R S T U V W X Y Z

C

Steven Caldwell
Engineer Assistant III

Richard Camilli
Associate Scientist w/ Tenure

Elizabeth A. Caporelli
Field Operations Coordinator

Scott Carper
Joint Program Student, Applied Ocean Science & Engineering

Megan M Carroll
Research Engineer

Salvatore Cerchio
Guest Investigator

Karen Chan
Guest Investigator

Alan D. Chave
Senior Scientist

Julie Chen
Postdoctoral Investigator

Shih-Nan Chen
Adjunct Scientist, Postdoctoral Scholar

Reed Christenson
Research Engineer

David Clark
Assistant Scientist

Alberto Tito Collasius Jr.
Senior Engineering Assistant I

Charlie Colt-simonds
Guest Student

Molly Curran
Engineer Assistant III

A B C D E F G H I J K L M N O P Q R S T U V W X Y Z

D

Joanne Davis
Administrative Associate I

Joseph DellaMorte
Part-time Helper, Lab Assistant

Jack Dellibovi
Engineer Assistant III, Electronics Technician

Mark Dennett
Research Specialist

Fred Denton
Engineer II

Meghan Donohue
Engineer Assistant III

James A. Doutt
Research Associate III

Daniel Duane
Joint Program Student

Timothy F. Duda
Senior Scientist, Lab head, OASL

Daniel Duffany
Research Engineer

James Dunn
Senior Engineering Assistant I

A B C D E F G H I J K L M N O P Q R S T U V W X Y Z

E

James B. Edson
Adjunct Scientist

Fran Elder
Engineer II

Steve Elgar
Senior Scientist

Joshua Erick
Engineer Assistant II

Ryan Eustice
Guest Investigator, Asst. Professor, University of Michigan

A B C D E F G H I J K L M N O P Q R S T U V W X Y Z

F

Stephen M. Faluotico
Engineer II

Norman E. Farr
Principal Engineer

Judith Fenwick
Administrative Associate II

Mario Fernandez
Engineer II

Carl Fiester
Engineer II

Margaux Filippi
Joint Program Student, Applied Ocean Science & Engineering

Brendan P. Foley
Research Specialist

Kenneth G. Foote
Senior Scientist

Ned C. Forrester
Oceanographer Emeritus

Philip E Forte
Research Engineer

Dehann Fourie
Joint Program Student, Applied Ocean Science & Engineering

Christine Fournier
Engineer Assistant III

Peter Fox
Adjunct Scientist

David T. Francis
Guest Investigator

Alex Franks
Engineer I, Engineer 1

Janet J. Fredericks
Information Systems Specialist, Martha's Vineyard Coastal Observatory - Project Manager

Lee Freitag
Principal Engineer

Lee Frey
Senior Engineer

George Frisk
Scientist Emeritus

Bob Frosch
Guest Investigator, Life Trustee

Dan Frye
Oceanographer Emeritus

Dominic Fucile
Laboratory Assistant I

Justin Fujii
Engineer II

Joe Futrelle
Information Systems Specialist

A B C D E F G H I J K L M N O P Q R S T U V W X Y Z

G

Eric Gallimore
Research Engineer

Alan T. Gardner
Research Engineer

Addison Geiger
Part-time Helper

W. Rockwell Geyer
Senior Scientist

Andrew P. Girard
Senior Engineering Assistant I

Yogesh Girdhar
Postdoctoral Scholar

Henry Gleason
Engineer Assistant II

Daniel Gomez-Ibanez
Research Engineer

Alexandra Good
Guest Student

Claire Goode
Administrative Associate I

Levi Gorrell
Research Associate II

Kalina Gospodinova
Research Associate II, Applied Ocean Science & Engineering

Matthew Gould
Senior Engineering Assistant I

Sue Grieve
Administrative Associate II

Matthew Grund
Guest Investigator

Theo C Guerin
Part-time Helper

Brian J. Guest
Senior Engineering Assistant II

A B C D E F G H I J K L M N O P Q R S T U V W X Y Z

H

Maha Haji
Joint Program Student, Applied Ocean Science & Engineering

Peter Hallemeier
Visiting Investigator

Terence R. Hammar
Research Engineer

Johanna Hansen
Engineer II

Shawn Harrison
Guest Investigator

Christina Haskins
Senior Engineering Assistant II

Eric Hayden
Engineer II

Ruoying He
Adjunct Scientist

Matthew C. Heintz
Senior Engineer

Rob Hetland
Adjunct Scientist

Edward Hobart
Research Engineer

Jane Hopewood
Administrative Associate I

Julia Hopkins
Joint Program Student, Applied Ocean Science & Engineering

Mark Horn
Engineer I

Rachel Housego
Joint Program Student, Graduate Student, Applied Ocean Science & Engineering

Jonathan C. Howland
Senior Engineer

Tian-Jian Hsu
Adjunct Scientist

Nicholas Hunnewell
Guest Student

Sheila Hurst
Administrative Associate I

Tom Hurst
Research Engineer

Baxter Hutchinson
Engineer Assistant I

A B C D E F G H I J K L M N O P Q R S T U V W X Y Z

I

James D. Irish
Oceanographer Emeritus

A B C D E F G H I J K L M N O P Q R S T U V W X Y Z

J

Louis Jacobs
Engineer Assistant II

Frederic Jaffre
Research Engineer

Michael V. Jakuba
Research Engineer, Postdoc Inv.

Houshuo Jiang
Associate Scientist w/ Tenure

Erika Johnson
Postdoctoral Scholar

Benjamin A. Jones
Guest Investigator

Chris Judge
Engineer Assistant III

A B C D E F G H I J K L M N O P Q R S T U V W X Y Z

K

Jeff Kaeli
Research Engineer, Applied Ocean Science & Engineering

Carl Kaiser
PROGRAM MANAGER, NDSF AUV Operations Manager

Jason Kapit
Research Engineer

Kevin Kavanagh
Research Associate I

Melissa Keane
Administrative Associate I

Sean R Kelley
Engineer II, Engineering Assistant II

Brian Kelly
Senior Engineering Assistant I

John Kemp
Group Operations Leader

James Kepper
Joint Program Student, JP Student, Applied Ocean Science & Engineering

Gail C. Kineke
Adjunct Scientist

James Kinsey
Associate Scientist

Peter A. Koski
Research Engineer

Valery K. Kosnyrev
Research Associate III

Olga Kosnyreva
Senior Research Assistant II

Amy L. Kukulya
Senior Engineering Assistant II

James Kuo
Engineer I

A B C D E F G H I J K L M N O P Q R S T U V W X Y Z

L

Bennett Lambert
Joint Program Student, Applied Ocean Science & Engineering

Thomas M. Lanagan
Engineer II

Andone C Lavery
Associate Scientist w/ Tenure

Steve Lerner
Senior Engineer

Robert Lewis
Engineer Assistant II

Yizhen Li
Postdoctoral Scholar

Stephen P. Liberatore
Emeritus Research Scholar

Ying-Tsong Lin
Associate Scientist

Nicholas Lineaweaver
Part-time Helper

Robin Hunter Littlefield
Research Engineer

Christopher Lumping
Engineer II

John M. Lund
Engineer II

Daniel R. Lynch
Adjunct Scientist

James F. Lynch
Senior Scientist

A B C D E F G H I J K L M N O P Q R S T U V W X Y Z

M

Casey R. Machado
Research Engineer

Ted Maksym
Assistant Scientist

Denise Manchester
Engineer Assistant III

Kevin Manganini
Engineer II

Roslyn March-Amegadzie
Guest Investigator

Paul Matthias
Program Manager

Olimpia McCall
Senior Administrative Assistant II

Scott J. Mccue
Information Systems Associate II

Glenn McDonald
Research Engineer

Dennis McGillicuddy
Senior Scientist

Gretchen McManamin
Administrative Associate I

Neil M. Mcphee
Senior Engineering Assistant II

Anna Michel
Assistant Scientist

Corey Monteith
Engineer Assistant I

Andrey K. Morozov
Research Specialist

Stephen Murphy
Senior Engineering Assistant II

A B C D E F G H I J K L M N O P Q R S T U V W X Y Z

N

Arthur Newhall
Senior Information Systems Specialist

Kristopher Newhall
Project Manager

John Niedzwecki
Guest Investigator

Anita D. Norton
Department Administrator

A B C D E F G H I J K L M N O P Q R S T U V W X Y Z

O

Jeff O'Brien
Research Engineer

Loral O'Hara
Research Engineer

Ryan O'shea
Joint Program Student

Miles Ochs
Engineer II

Catherine Offinger
Field Operations Coordinator - NDSF

Mara Orescanin
Postdoctoral Investigator, Applied Ocean Science & Engineering

A B C D E F G H I J K L M N O P Q R S T U V W X Y Z

P

Greg J. Packard
Senior Engineering Assistant II

Gwyneth E. Packard
Research Engineer

Matthew Palanza
Research Engineer

Jun-Ting Pan
Guest Investigator

Jim Partan
Research Engineer

Walter Paul
Senior Engineer

Kenneth R. Peal
Emeritus Research Scholar

Leo Pelletier
Engineer I

Don Peters
Senior Engineer

Tim Peters
Engineer Assistant I

Robert Petitt
Senior Engineer

Allan Pierce
Visiting Scholar

Jeff Pietro
Senior Engineering Assistant I, Engineering Assistant III

Oscar R. Pizarro
Adjunct Scientist

Clifford T. Pontbriand
Research Engineer

Hugh Popenoe
Engineer II

James C. Preisig
Scientist Emeritus

Mike Purcell
Principal Engineer

A B C D E F G H I J K L M N O P Q R S T U V W X Y Z

R

Richard Rafferty
Guest Student

David Ralston
Associate Scientist w/ Tenure

Britt Raubenheimer
Senior Scientist

Judith Rizoli
Senior Administrative Assistant II

Ansel Rothstein-dowden
Guest Student

Thomas Rugh
Engineer Assistant I

Jim R. Ryder
Senior Engineering Assistant II

Nicholas Rypkema
Joint Program Student, Applied Ocean Science & Engineering

A B C D E F G H I J K L M N O P Q R S T U V W X Y Z

S

Katie Samuelson
Joint Program Student, Applied Ocean Science & Engineering

Richard Sanger
Research Engineer

Gabrielle Santore
Senior Administrative Assistant II

Thomas Sayre-McCord
Joint Program Student, Applied Ocean Science & Engineering

Toby Schneider
Guest Investigator

Karen Schwamb
Administrative Associate I, working with Alan Chave, Hanu Singh, Chip Breier, Anna Michel, Fritz Sonnichsen, Steve Lerner, John Bailey and Chris Judge.

Jared Schwartz
Engineer II

Malcolm Scully
Associate Scientist

Cynthia Sellers
Research Associate III

Christopher Sherwood
Guest Investigator

Kenneth A. Shorter
Engineer II

Rich Signell
Guest Investigator

Hanumant Singh
Senior Scientist

Sandipa Singh
Research Engineer

Christophe Sintes
Guest Investigator

John D. Sisson
Senior Engineering Assistant II

Richard Sisson
Visiting Investigator, OOI CGSN Consultant - Lead ME Coordinator

Andrew Smith
Engineer Assistant II

Frederick N. Sonnichsen
Senior Engineer

Tim Stanton
Scientist Emeritus

Roger P. Stokey
Principal Engineer

Stefano Suman
Engineer II

Miles A. Sundermeyer
Guest Investigator

A B C D E F G H I J K L M N O P Q R S T U V W X Y Z

T

Christopher L. Taylor
Research Engineer

Dara Tebo
Engineer Assistant III

Eugene Terray
Research Specialist

Fredrik T. Thwaites
Research Engineer

Eric Timmons
Joint Program Student

Benjamin Tradd
Engineer Assistant III

Kaitlyn Tradd
Engineer II

Peter A. Traykovski
Associate Scientist w/ Tenure

John Trowbridge
Department Chair, Senior Scientist

A B C D E F G H I J K L M N O P Q R S T U V W X Y Z

V

Pedro Vaz Teixeira
Joint Program Student, Applied Ocean Science & Engineering

Korey Verhein
Engineer Assistant III, Engineering Assistant II

Keith Von Der Heydt
Emeritus Research Scholar

A B C D E F G H I J K L M N O P Q R S T U V W X Y Z

W

Tao Wang
Guest Student

Jonathan Ware
Research Engineer

Anna Wargula
Joint Program Student

John C. Warner
Guest Investigator

Jennifer Wehof
Joint Program Student, Applied Ocean Science & Engineering

Christian Welch
Joint Program Student, Applied Ocean Science & Engineering

Billy Wells
Research Assistant I

Louis Whitcomb
Adjunct Scientist

Sheri N. White
Senior Engineer

JOHN L WILKIN
Guest Investigator

Dr. Albert J. Williams 3rd
Scientist Emeritus

A B C D E F G H I J K L M N O P Q R S T U V W X Y Z

Y

Atulya Yellepeddi
Joint Program Student, Applied Ocean Science & Engineering

Dana Yoerger
Senior Scientist

A B C D E F G H I J K L M N O P Q R S T U V W X Y Z

Z

Weifeng Gordon Zhang
Associate Scientist

Ping Zuo
Guest Investigator